پنج شنبه / ۱ دی ۱۴۰۱ / ۱۴:۳۹
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۷۷۴
گزارشگر : ۶۹۱
سرویس مسجد خبر
در همایش نهضت «جهاد تبیین» مطرح شد

در فتنه‌‌ی اخیر، ضرورت«جهاد تبیین» نمایان بود

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد: در حوادثی که برای جامعه ما در فتنه‌ها و بحران‌ها اتفاق می‌افتد، جای خالی «جهاد تبیین» و «بصیرت افزایی» خود را بیش از گذشته نشان داد.

(پنج شنبه ۱ دی ۱۴۰۱) ۱۴:۳۹

به گزارش سرویس تخصصی مسجد خبر پایگاه تخصصی مسجد، حجت الاسلام و المسلمین حسین محمدابراهیم، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه (اول دی‌ماه) در همایش «نهضت جهاد تبیین» ویژه مساجد استان تهران که در مسجد جامع امام سجاد(ع) صادقیه برگزار شد، با بیان اینکه؛ ارتباط با مسجد و استمرار در رفت و آمد به آن، ضامن حیات معنوی انسان است، اظهار کرد: همانطور که ماهی برای حیات خود به آب نیاز دارد، انسان هم برای حیات معنوی خود به مسجد نیاز دارد و بدون آن هلاک می‌شود! کسی که مسجد را خانه خود قرار دهد کامیابی او‌ تضمین خواهد شد و خداوند او را به درجات عالی کمال خواهد رساند.

وی ادامه داد: خدا‌وند به مومنی که مسجد را خانه خود می‌داند، صراط حق را در دنیا نشان می‌دهد و جواز عبور آن را در آن دنیا تضمین خواهد کرد .

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: یکی از کارکردهای مهم مسجد «بصیرت افزایی» است، علاوه بر اینکه مسجد یک پایگاه عبادی، اجتماعی و وحدت آفرین است، یکی از مهم‌ترین کارکردهایش «بصیرت افزایی» است و محور اصلی این کارکرد، امام جماعت مسجد است.

در فتنه‌ها و بحران‌های اخیر، لزوم «جهاد تبیین» بیش از گذشته نمایان بود

وی افزود؛ امام مسجد در این مسیر باید از چنان بصیرتی برخوردار شود که برای مردم سریز نماید. در حوادثی که برای جامعه ما در فتنه‌ها و بحران‌ها اتفاق می‌افتد، جای خالی «جهاد تبیین» و «بصیرت افزایی» خود را بیش از گذشته نشان داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ابراهیم افزود: دنیا امروز شاهد جنگ شناختی و ذهنی غرب و استکبار با جمهوری اسلامی است. اکنون دشمن جنگ روایت‌ها را در پیش گرفته است، دیگر حذف فیزیکی و جنگ کلاسیک از سوی آنها دور از ذهن است.

وی ادامه داد: مهمترین تجهیزات دشمن در جنگ شناختی، «رسانه» است و هدف دشمن از به کار گیری رسانه در این جنگ، تسخیر فکر نیروهای نظام اسلامی ما است. وقتی اراده‌ی مردم یک کشور تسخیر شود، تسخیر کردن خاک آن نیز آسان می‌شود! مهمترین کار برای مقابله با این‌جنگ، «تبیین واقعیت‌ها» از سوی ائمه جماعات و نخبگان جامعه است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: رهبر معظم انقلاب از سال‌های دور بر روی موضوع «جهاد تبیین» تاکید داشته و آن را فریضه فوری نامیدند. وظیفه‌ی ما در مساجد این است که از ذهن نیروهای خودی مراقبت کنیم. دشمن آمده تا جای شهید و جلاد را عوض کند و این از پیچیدگی‌های جنگ شناختی است.

وی افزود: در جنگ ترکیبیِ فتنه‌ی اخیر که البته با بصیرت مردم ایران ناکام ماند، وظیفه مساجد بیش از گذشته نمایان شد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه گفت: در همکاری با شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تصمیم گرفتیم، یکصد مسجد استان تهران در «نهضت جهاد تبیین» شرکت کنند.  شیوه نامه‌ی این نهضت هم در اختیار ائمه محترم این مساجد قرار گرفته است. جامعه‌ی هدف این طرح فقط نمازگزاران مسجد نیستند. قرار است با استفاده از افراد صاحب فکر بتوانیم در این میدان، برای مدارس همجوار مساجد، بسیج و اهالی محله روشنگری انجام دهیم.

وی گفت: امید است، با استفاده از ابزارهای تاثیرگذار و کارشناسانی که قدرت اربتاط گیری خوبی با مردم دارند، در این نهضت حاضر شویم. اکنون دوران منبرهای یکطرفه به سرآمده است. اکنون تبیین چهره به چهره اثر پررنگ‌تر و ماندگارتری دارد و قطعاً امام جماعت به عنوان یک عامل موثر می‌تواند آن را به خوبی انجام دهد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پایان گفت: باید گره ذهنی مخاطب را در نهضت جهاد تبیین بشناسیم و اجازه دهیم او آنها را بیان کند. از این رو لازم است، ما ائمه‌جماعات مساجد با استفاده از هادیان بسیح و‌ سخنرانان برجسته‌ی عرصه‌ی تبیین و همچنین استفاده از تریبون‌های آزاد، به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی لبیک بگوییم.

تبیین مسجدی در هفته بصیرت

در بخش دیگری از این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن محمودی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: در عرصه‌ی جهاد تبیین کوتاهی‌های فراوانی صورت گرفته و از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نشده است، لذا شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی براساس دستور رهبر معظم انقلاب که در حکم ریاست این سازمان به مردمی‌سازی مساجد و استفاده از ظرفیت آن در تبلیغات اسلامی آمده است، هم‌پیمان شدیم برای لبیک به فرمان رهبر انقلاب، با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد ۱۰۰ مسجد را در نهضت جهاد تبیین‌ حمایت کنیم.

وی ادامه داد: این مساجد از ۲ الی ۹ دی‌ماه که ایام هفته بصیرت است، طرح‌های تبیینی خود را مستندسازی کرده و تا پایان دی‌ماه برای اشتراک با سایر مساجد ارائه کنند.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران پیشنهاد داد سخنرانی‌های تبیینی مساجد مکتوب شوند تا بتوان با عنوان «کتاب تبیین» آن‌ را منتشر نمود.

محمودی از رسانه ملی نیز خواست در این عرصه حاضر شده و تجربه‌های موفق را به سراسر کشور نشان دهند.

وی با بیان اینکه ۹دی‌ماه روز جمعه‌ی هفته‌ی پیش رو است، خبر داد: عصر پنج‌شنبه ۸دی‌ماه با حضور مردمِ «بصیر» ایران عزیز، در میدان آئینی امام حسین(ع) گرد هم می‌آییم و روز بصیرت را گرامی می‌داریم.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران همچنین اعلام کرد: روزهای ۱۰ الی ۱۹ دی‌ماه، «دهه‌ی مقاومت» خواهد بود که فرصت مناسبی برای مساجد حاضر در این‌ نهضت است تا بتوانند برنامه‌های خود را با سومین سالگرد شهید سلیمانی پیوند دهند.

انتهای پیام/ 
https://farhang.masjed.ir/u/1099
همایش «نهضت جهاد تبیین»
همایش «نهضت جهاد تبیین»
حجت الاسلام والمسلمین حسین محمدابراهیم
حجت الاسلام والمسلمین محمودی
حجت الاسلام والمسلمین همتی
همایش «نهضت جهاد تبیین»
همایش «نهضت جهاد تبیین»
همایش «نهضت جهاد تبیین»
همایش «نهضت جهاد تبیین»
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید