چهارشنبه / ۳ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۶:۴۲
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۹۷۱
گزارشگر : ۶۹۱
سرویس مسجد خبر
گزارش

طلبه‌ای که برای جذب نوجوانان کوچه به کوچه گشت

برخی از اهالی مسجد نسبت به حضور نوجوانان مقاومت می‌کردند و پای آن‌ها را از مسجد بریده بودند، اما امام جماعت جدید مسجد رویه‌ای دیگری داشت و تصمیم گرفت کوچه به کوچه، دنبال نوجوانان بگردد و آن‌ها را به مسجد دعوت کند.

(چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱) ۱۶:۴۲
به گزارش مسجدخبر به نقل از فارس، امروز هم‌ صحبت حاج آقا علی اصغر رحمتی امام محله حاشیه‌نشین سهرابیه استان البرز شدم و او از تجربیات شیرین خود از کار با نوجوانان و شبکه‌سازی آنان و همچنین مردمی‌سازی فعالیت‌های مسجد برایم گفت. برخی از اهالی مسجد نسبت به حضور نوجوانان مقاومت می‌کردند و پای آن‌ها را از مسجد بریده بودند، اما او تصمیم می‌گیرد کوچه به کوچه بگردد و با نوجوانان محله ارتباط بگیرد. کم کم شبکه ۴۰ نفره‌ای شکل می‌گیرد که نه تنها محوریت امور مسجد را برعهده داشتند، بلکه به صورت خودجوش یک هیأت دانش‌آموزی راه انداختند و خودشان متولی اجرا و مدیریت صفر تا صد فعالیت‌های این هیأت شدند.
 
طلبه‌ای که مقابل پیرمردها ایستاد و نوجوانان را به مسجد برگرداند
 
او حدود ۴ سال در این منطقه استقرار و فعالیت دارد و طی سال‌های فعالیت خود، تجربیات مختلفی را از فعالیت در مناطق مختلف به دست آورده و همواره تلاش کرده، چالش‌ها و معضلات محله‌های تبلیغی خود را برطرف سازد.
 
این امام محله پیش از فعالیت در محله کنونی در مسجدی فعالیت داشت که نوجوانان تمایلی به حضور در آن نداشتند و از آنجایی‌ که هیأت امنای مسجد از قومیت‌های مختلف تشکیل شده بود، اجازه دخالت در امور را به امام جماعت نمی‌دادند. او تلاش می‌کند با گفت‌وگو این قائله را ختم به خیر کند تا بتواند چالش‌های محله و مسجد را برطرف سازد و پای نوجوانان را به مسجد باز کند، اما گویی هیچ گوش شنوایی برای حرف‌های او وجود نداشت و همین موجب می‌شود که خودش به تنهایی آستین بالا بزند و کوچه به کوچه بگردد و نوجوانان را بیابد و با آنان ارتباط بگیرد تا بالاخره موفق شود، نوجوانان مستعد محله را شناسایی و شبکه سازی کند.

 

۴۰ نوجوان پای ثابت برنامه‌های مسجد هستند
 
او با سپردن مسئولیت‌های مختلف به این نوجوانان به آنان هویت می‌بخشد. در این خصوص می‌گوید: «هرکدام از آن‌ها را مسئول اضافه کردن دو تن از دوستانشان به شبکه کردم و افزون بر این با جذاب‌سازی دوره‌ها و کلاس‌ها و برگزاری اردوهای درون شهری، حضور آنان را در مجموعه ماندگار کردم. با این کار، جمعیت قابل توجهی از نوجوانان محله گردهم آمدند که اکنون ۴۰ نفر از آنان پای ثابت برنامه‌های مسجد شده‌اند.»
 
نوجوانان مسجد هیأت راه انداختند
 
این طلبه انگیزه دیده شدن را مهم‌ترین علت نشاط دوران جوانی خود و دوستانش می‌داند و همین را ملاک عمل خود برای جذب این قشر قرار داده و می‌گوید: «اکنون نیز هیچ چیزی تغییر نکرده و این نوجوانان هم دقیقاً همین روحیه و انتظارات را دارند.
 
این اقدامات موجب شده که بچه‌ها حالا خودشان به صورت خودجوش هیأت دانش آموزی راه اندازی و خودشان نیز جلساتشان را مدیریت کنند و حتی گاهی برای سخنرانی مراسمات هیأتشان با حاج آقا تماس می‌گیرند و او را برای سخنرانی مراسم دعوت می‌کنند.»
 
آموزش معارف به نوجوانان در قالب قصص قرآنی
 
این امام محله علاوه بر جذب نوجوانان و سپردن مسئولیت به آنان، به بیان قصص قرآنی برای آنان نیز می‌پردازد. او می‌گوید: «در قالب این کار، توحید، نبوت، امامت، ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی را نیز بیان می‌کنم تا نوجوانان با روشی دلنشین و با زبان مختص به سن‌شان، از معارف دینی‌ بهره‌مند شوند؛ این جلسات بسیار مؤثر بود و موجب شد بچه‌ها با تشکیل گروهی در مدرسه به تمرین مبارزه با ظلم و زورگویی بپردازند.»
 
رعایت حق الناس اولویت نوجوانان شد
 
یکی دیگر از اثرات این‌کار، حساسیت بچه‌ها نسبت به مسئله رعایت حق الناس بود که با جا انداختن این آموزه الهی برای آنان، این نوجوانان مصمم شدند برای حلالیت گرفتن از کسانی که حقی به گردنشان داشتند، مراجعه کنند. در این زمینه هم به حاج آقا رحمتی مراجعه می‌کردند و او نیز شیوه‌های احقاق حقوق ضایع مردم به صورت مستقیم و غیرمستقیم را به آن‌ها آموزش می‌داد. مثلاً نوجوانی که در سنین پایین‌تر زنگ خانه‌ای را زده و فرار کرده بود، با او مشورت می‌کرد که چطور از آن‌ها حلالیت بگیرد که تبعات این کار نیز دامنگیرش نشود.
 
کاش اجازه دهند یک امام جماعت ۱۰ سال در یک مسجد بماند
 
این امام محله می‌گوید: «اگر یک طلبه، ۱۰ سال در مسجدی ماندگار شود و روی قشر نوجوان سرمایه گذاری و کار کند، می‌تواند از میان آن‌ها افرادی مؤمن، متعهد و طلبه تربیت کند و با کمک آن‌ها اقدامات اثرگذاری را انجام دهد.» البته این آرزوی حاج آقا رحمتی جامه عمل نپوشید و خودش مدتی است در مسجد امام محمد تقی (ع) فعالیت دارد و حالا به حل مشکلات و چالش‌های محله تبلیغی جدید همت گماشته است. در ابتدای کار شورای فرهنگی در مسجد تشکیل شد تا آراء همه مجموعه‌ها و افراد فعال در مسجد تجمیع شود و در اجرای امور به صورت جمعی تصمیم‌گیری‌ شود.
 
در عید غدیر تنها مسجد فعال نبود بلکه محله فعال شد
 
از دیگر اقدامات حاج آقا رحمتی مردمی‌سازی فعالیت‌ها بود که در این راستا در عید غدیر خم که عید تمام مسلمانان محسوب می‌شود، تلاش می‌کند همه اهالی محل را در برگزاری این چشن بزرگ مشارکت دهد. این امام محله می‌گوید: «در چنین مناسبت‌هایی معمولاً مساجد موکب می‌زنند و فقط افرادی که رهگذر هستند، از خدمات موکب استفاده می‌کنند و یا جشنی توسط اهالی مساجد برگزار می‌شود و مردم ساعاتی در این مراسم حضور می‌یابند و می‌روند، اما رویکرد جدید ما مباشرت مردم و کمک به آن‌ها برای گرامی‌داشت چنین مناسبات‌هایی بود. مثلاً تشویق می‌کردیم که شربت میان مردم پخش کنند و برای فراهم کردن منابع و اجرای این برنامه کمک‌شان می‌کردیم؛ این کار باعث شد عمده مغازه‌دارها در این روز حرکتی انجام دهند و اتفاق متفاوتی نسبت به سال‌های قبل در سطح محله رقم خورد و هرکس به نوعی در برگزاری این جشن مشارکت می‌کرد.»
 
طبخ ۸ هزار و ۸۸۸ غذا به نیت امام رضا (ع)از دیگر اقدامات چشمگیری که با همین نگاه به دست اهالی محله رقم خورد، توزیع ۸ هزار و ۸۸۸ غذا به نیت امام رضا (ع) بود که برای انجام این حرکت عظیم، با کمک مردم، شبکه توزیع شکل گرفت و در هر کوچه یک نماینده برای توزیع غذا معین شد؛ کسانی برای این کار انتخاب می‌شدند که هم همسایگان خود را به خوبی می‌شناختند و به عنوان ریش سفید یا معتمد شناخته شده بودند.
 
تجربه موفق انجام این‌کار موجب شد که حاج آقا رحمتی به نکته مهمی توجه پیدا کند و آن اینکه اگر کارها به بدنه مردم منتقل شود، در صورت تبیین درست آن، مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت.
 
پایان پیام/
https://farhang.masjed.ir/u/16vn
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید