دوشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۲۰:۵۶
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۸۰۹۹
گزارشگر : ۶۹۱
سرویس مسجد خبر
حجت الاسلام ابوالقاسم علیزاده:

خادمان ملت از مسجدی‌ها انتخاب شوند

نماینده ولی‌فقیه در سپاه محمد(ص) رسول‌الله تهران با بیان اینکه مسجدمحوری لازمه نظام اسلامی است، گفت: نیروهایی که در بدنه نهادهای دولتی جذب و خدمتگزار مردم می‌شوند باید از میان مسجدی‌ها انتخاب شوند.

(دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۲۰:۵۶

به گزارش مسجدخبر به نقل از بنیاد هدایت، حجت الاسلام «ابوالقاسم علیزاده»، نماینده ولی فقیه در سپاه محمد(ص) رسول الله تهران، با حضور در برنامه تلویزیونی «چشمه» ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، به بیان اهمیت جایگاه مسجد پرداخت و انقلاب اسلامی را جوشش یافته از سنگر مسجد دانست و گفت: ۴۴ سال است که پای سفره انقلاب و نظام مقدس اسلامی نشستیم که وقتی ارزیابی می‌کنیم متوجه می‌شویم مسجد نقش بی بدیلی در شکل گیری این انقلاب داشته است.

 

وی افزود: اکنون یکی از غفلت‌های جدی ما از ظرفیت‌های مساجد و شبکه‌های عظیم آن است که نهادهای مختلف وابسته به حاکمیت به لحاظ میدانی و ملموس باید پشت مساجد قرار گیرند و بدانند این انقلاب و نظام برآمده از دل مسجد بوده است.

 

حجت الاسلام علیزاده مسجدمحوری را لازمه نظام اسلامی دانست و تأکید کرد: انتظار و توقع این است در نظام اسلامی که باید نگاه مسجد محوری در آن حاکم باشد، مساجد بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

 

وی یکی از دلایل به حاشیه راندن مساجد را وجود نگاه های غیرزلال و غیردینی عنوان کرد و گفت: در مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها از ظرفیت مساجد استفاده نمی‌شود درحالیکه نیروهایی که در بدنه نهادهای دولتی جذب و خدمتگزار مردم می شوند باید از میان مسجدی‌ها انتخاب شوند.

 

امام جماعت مسجد ولیعصر(عج) تهران افزود: افتخار ما در دنیا این است که حکومت کشورمان برپایه مردم سالاری دینی شکل گرفته تاجایی که از میان جمهوریت و اسلامیت این اسلامیت است که مظلوم مانده و این را می‌توان در دل مساجد زنده کرد.

 

وی با اشاره به تحقیقات خود نسبت به بررسی کارکردهای مساجد بیان کرد: در بررسی‌های ما بیش از ۴۰ کارکرد اساسی و جدی برای مساجد احصا شد که در حال تمرین یکایک آن‌ها در مسجد خودمان هستیم و تردیدی نیست که مساجد دارای کارکردهای متنوع و ظرفیت‌های عظیمی هستند.


حجت الاسلام علیزاده در ادامه به تلاش سپاه پاسداران برای احیا و حفظ جایگاه ارزشمند مساجد اشاره و ابراز کرد: سپاه به عنوان نهاد پاسدار انقلاب اسلامی در حد توانش و با محوریت پایگاه‌های مقاومت در تلاش است تا جایگاه مساجد را احیا کند اما باید مساجد توسط نهادهای حکومیتی دیگر نیز مورد حمایت قرار گیرند.

 

وی با بیان اینکه دشمن بهتر از ما به ظرفیت و کارکرد مساجد پی برده است، گفت: دشمن به خوبی ظرفیت و کارکرد مساجد را شناخته و از همان اوایل انقلاب تلاش کرده تا میان ما و این سنگر ارزشمند فاصله بیندازد لذا در مقابل این هجمه دشمن ما باید ظرفیت مساجد را احیا و مساجد راکد و نیمه فعال را فعال و مساجد فعال را نیز تقویت کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در سپاه محمد(ص) رسول الله تهران اضافه کرد: اگر به داد محلات نرسیم و از ظرفیت‌ها بهره نگیریم همین ظرفیت‌ها به تهدید تبدیل می‌شوند و محور محلات هم مساجد هستند که باید احیا شوند و لازمه آن این است که مجموعه و نهادهای مختلف که متولی امر هستند پای کار بیایند.

 

وی در پایان به لزوم تدوین سند راهبردی مساجد اشاره و خاطرنشان کرد: پس از تدوین این سند، باید یک نهاد مسئولیت پذیر کنترل و نظارت بر این امر داشته باشد و دیوار بین نهادهای دینی و دولتی و مساجد نیز باید برداشته شود تا خروجی این کار فعال و سرزنده شدن مساجد باشد.

 

پایان پیام/

https://farhang.masjed.ir/u/18x8
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید