سه شنبه / ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۹:۲۰
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۸۱۴۲
گزارشگر : ۶۹۱
سرویس مسجد خبر
به مناسبت هفته ملی جمعیت منتشر شد

سهم من از جوانی ایران؟

شعار هفته ملی جمعیت سال ۱۴۰۲ با عنوان «سهم من از جوانی ایران؟» نامگذاری شد.

(سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۹:۲۰
به گزارش سرویس مسجدخبر پایگاه تخصصی مسجد؛ روز ملی جمعیت یک رویداد سالانه است که هر سال در ۳۰ اردیبهشت برگزار می‌شود. به پیشنهاد سازمان ثبت احوال ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، و مصادف با «روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای»، به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی ایران به ثبت رسید.
 
در این روز سیاست‌های کلی جمعیت به مواردی مانند ارتقا پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان، تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی دربارهٔ اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش مهارت‌های زندگی و… اشاره شده‌است
 
ابلاغ سیاستهای کلی جمعیّت از سوی رهبر انقلاب
 
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ 
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست های کلی را که براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با «جمعیّت» مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند. متن ابلاغیه رهبر انقلاب به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
با عنایت به اهمیّت مقوله جمعیّت در اقتدار ملّی؛ و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیّت آنونی آشور به عنوان یک فرصت و امتیاز؛ و در جهت جبران آاهش نرخ رشد جمعیّت و نرخ باروری در سا ل های گذشته، سیاست های کلی جمعیّت ابلاغ می گردد. با در نظر داشتن نقش ایجابی عامل جمعیّت در پیشرفت کشور، لازم است برنامه ریزی های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست های جمعیّتی انجام گیرد . همچنین ضروری است با هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاه های ذیربط در این زمینه، اقدامات لازم با دقّت، سرعت و قوّت صورت گیرد و نتایج رصد مستمر اجرای سیاست ها گزارش شود.
 
سیّدعلی خامنه ای
۳۰ /اردیبهشت/ ۱۳۹۳
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
 
«سیاست های کلی جمعیّت»
 
۱- ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی.
 
۲- رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد.
 
۳- اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی ذی ربط.
 
۴- تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش های عمومی در باره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره ای بر مبنای فرهنگ و ارزش های اسلامی - ایرانی و توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری.
 
۵- ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی.
 
۶- ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیّت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، بویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی های زیست محیطی و بیماری ها.
 
۷- فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش بینی ساز و کار لازم برای بهره مندی از تجارب و توانمندی های سالمندان در عرص ههای مناسب.
 
۸- توانمندسازی جمعیّت در سن کار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموز ش های عمومی، کارآفرینی، فنی حرفه ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال مؤثر و مولّد.
 
۹- باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیّت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأکید بر تأمین آب با هدف توزیع مت عادل و کاهش فشار جمعیّتی.
 
۱۰ - حفظ و جذب جمعیّت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیّتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبکه های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی.
 
۱۱ - مدیریت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سیاست های کلی جمعیّت با تدوین و اجرای ساز و کارهای مناسب.
 
۱۲ - تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه گذاری، و بهره گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان.
 
۱۳ - تقویت مؤلفه های هویت بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی ) و ارتقاء وفاق و همگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی بویژه درمیان مرزنشینان و ایرانیان خارج از کشور.
 
۱۴ - رصد مستمر سیاست های جمعیّتی در ابعاد کمّی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص های بومی توسعه انسانی و انجام پژوه شهای جمعیّتی و توسعه انسانی.
 
بر همین اساس، امسال هفته ملی جمعیت از ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت ماه با شعار "سهم من از جوانی ایران؟ " در زمان با سراسر کشور با برگزاری برنامه های متنوع گرامی داشته می‌شود که عناوین این رزها به شرح زیر است.
 
اولین روز از این هفته یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با عنوان "رسانه و جوانی جمعیت"
 
دومین روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲با عنوان "مدیران و جوانی جمعیت"
 
سومین و چهارمین روز از هفته ملی جمعیت سه شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ با عنوان "خانواده موفق و جوانی جمعیت"
 
چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲با عنوان "دستگاه‌های دولتی و جوانی جمعیت
 
پنجمین روز از این هفته پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲با عنوان "شرکت‌های خصوصی و جوانی جمعیت"
 
ششمین روز آن جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲با عنوان "نخبگان و جوانی جمعیت
 
آخرین روز از هفته ملی جمعیت هم شنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲تحت عنوان "گروه های مردم نهاد و جوانی جمعیت" نامگذاری شده است.

 

تصاویر و پوسترهای این رویداد را از آلبوم زیر دانلود نمایید.

 
https://farhang.masjed.ir/u/196r
سهم من از جوانی ایران
1
2
3
4
5
6
7
8
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید