سه شنبه / ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۴:۱۳
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۸۳۷۵
گزارشگر : ۶۹۱
سرویس مسجد خبر
حجت‌الاسلام عالی

بالاترین هدف برپایی مجالس اهل بیت چیست؟

استاد حوزه علمیه قم گفت: بالاترین هدف مجالس اهل بیت این است ما را پای کار امام زمان بیاورد و اگر بخواهیم از ۷۲ شهید کربلا درس بگیریم، باید پای کار امام زمان(عج) باشیم.

(سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲) ۱۴:۱۳
به گزارش مسجدخبر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی شامگاه ۲۰ شهریورماه در مراسم عزاداری دهه پایانی ماه صفر در مسجد امام کرمان اظهار کرد: در طول تاریخ شیعه فقط مجالس عزاداری ماه محرم را داشت و اکنون و بعد از انقلاب اسلامی، دهه فاطمیه، صادقیه، باقریه و ... را داریم اما در طول تاریخ شیعه فقط برای امام حسین علیه السلام عزاداری می‌کرده و محور تمام مجالس سیدالشهدا بوده است.

وی با مطرح کردن این سئوال که هدف از برگزاری این مجالس چیست و چه مشکلی را باید حل کند؟ افزود: اهداف باید متعدد باید باشد اما بالاترین هدف چیست؟

عالی با بیان اینکه بزرگی و ارزش انسان به هدف و همتی است که دنبال می‌کند، گفت: انسان‌های بزرگ اهدافشان هم بزرگ است؛ فردی که همه تلاش و هدفش برای به دست آوردن یک خانه و یا ماشین فلان مدل است، ارزشش به همین اندازه است و فردی که هم و غمش خداست، ارزش این فرد بی نهایت است و مضمون این سخن براساس حدیثی از امام علی علیه السلام در نهج البلاغه است.

این استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: برخی در نماز هم دنبال دنیا هستند و سقفشان همین است اما برخی در کاسبی هم دنبال خدا هستند و تجارتشان بوی خدا می‌دهد لذا سقف و اندازه افراد با هم فرق دارد. برخی فقط دغدغه‌شأن دنیاست.

وی با بیان اینکه خداوند به اندازه حد و ظرف ما چیزی عطا می‌کند، افزود: اگر ظرف ما کوچک است تقصیر خدا چیست؟ بخشش خدا به اندازه باطن و بزرگی ماست.

عالی با بیان اینکه کسی که فکر و ذکرش آب و دانه است، جزء خواص امام زمان قرار نمی‌گیرد، اظهار کرد: عطای خداوند در دنیا و آخرت حساب و کتاب دارد؛ حور و قصور بهشت ارزش دارد اما اگر فقط برای همان برویم بهشت، دیگر همنشین سیدالشهدا علیه السلام نخواهیم بود.

این استاد حوزه در بخش دیگر سخنانش با توصیه به خواندن کتاب "کامل الزیارات" بیان کرد: این کتاب از ذخایر شیعه است و نکات نابی از اهل بیت را به ما می‌آموزد.

وی با بیان اینکه هنوز باطن اهل بیت برای ما جلوه نکرده، افزود: اینکه براساس آیات قرآن کریم، گروهی از بهشتیان را به سوی بهشت هدایت می‌کنند، برای این است که متقین در بهشت نمی‌خواهند از امام حسین علیه السلام جدا شوند و همت و هدف آنها همنشینی با اهل بیت است.

عالی در ادامه با اشاره به اینکه یادگیری احکام و معارف دین، عزاداری، حاجت گرفتن و توسل و ... از اهداف حضور در مجالس اهل بیت است، بیان کرد: بالاترین مرتبه و هدف این مجالس همراهی امام زمان(عج) است زیرا عاشورا باید به ظهور برسد.

وی تصریح کرد: هرجا اسم امام حسین علیه السلام می‌آید، گرا می‌دهند به امام زمان که دو مورد از این دست در زیارت عاشوراست لذا مجالس سیدالشهدا و حسینی‌ها باید زمینه ساز ظهور باشند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: بالاترین هدف مجالس اهل بیت این است ما را پای کار امام زمان بیاورد و اگر بخواهیم از ۷۲ شهید کربلا درس بگیریم، باید پای کار امام زمان باشیم و هدف بزرگ این است.

وی تصریح کرد: شهید آوینی می‌گوید "عجب از مردمان زمانه است که برخی دنبال امام گذشته هستند که هرگونه می‌شود تفسیرش کرد"؛ امام حال حاضر اطاعت می‌خواهد و برخی دنبال امامی هستند که ماموریتش تمام شده است.

عالی با تاکید بر اینکه نباید از امام زمان غافل بود، اکنون ایشان ماموریت دارد و یار می‌خواهد، تصریح کرد: حضرت توقع دارد و این واقعیت است که عده‌ای وقتی کارشان مهم تر از کار امام باشد، کار امام را رها می‌کنند و و همین مسائل موجب طول غیبت است.

وی بیان کرد: درس مجالس اهل بیت این است که باید مثل یاران امام حسین علیه السلام پای کار امام حاضر بیاییم و ماموریت را بفهمیم و کمک کنیم زیرا پروژه و نقشه ظهور امام زمان(عج) بسیار با عظمت است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: اصل ماموریتِ فراگیری دین اسلام، با پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) است و اجراکننده امام زمان(عج) است زیرا این رسالت پیامبر(ص) محقق نشد و امام کاظم علیه السلام فرمود این امر زمان قیام مهدی(عج) محقق می‌شود.

وی افزود: در این پروژه عظیم پیامبر تنها نیست و امت همراهش است و مومنان کمک می‌کنند که در راس آن همه انبیاء و اولیاء قرار دارند و همه در پروژه ظهور سهیم هستند.

عالی با بیان اینکه شیطان و حزبش در کربلا تلاش کرد پروژه به ظهور ختم نشود، اظهار کرد: اگر امام حسین علیه السلام قیام نمی‌کرد، از اسلام نبوی و علوی چیزی باقی نمی‌ماند و اسلام اموی بود و ظهور رخ نمی داد. لذا سیدالشهدا فداکاری عظیمی را انجام داد و شد وارث همه انبیاء و اجازه نداد زنجیره قطع شود و زمینه ظهور را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه امام زمان در هنگام قیام خودش را به امام حسین علیهماالسلام معرفی می‌کند.، افزود: سیدالشهدا با شهادتش نگذاشت شیطان زنجیره معرفت انبیاء و اولیاء قطع کند و جلوی نقشه پیامبر گرفته شود.
 
پایان پیام/
https://farhang.masjed.ir/u/1bth
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید